1961

1961-1962 Season

Elves and the Shoemaker
(College Hall)
By Tully, Alway, and Chorpenning
Director: Max C. Golightly
Set Designer: Charles A. Henson
Techical Director: Robert E. Struthers
Costume Designer: Gaylynn Sherratt
Sound: T.M. Williams

View Program


November 9-11

View Cast List

Fred Stout (Widget), Jeri Strong (Gremlo), Marsha Beckham (Finella), Wayne Shamo (Shoemaker), Janet Hofheins (Shoemaker’s Wife), Barbara Bell (Karen), Leah Byrne (Heckla), Winnie Chang (Dame Margery), Kathy Clarke (Ursula), Ann Sorenson (Joan), Jackie Olsen (Rhoda), Linda Huntzinger (Meg), Marcia Halladay (Tabitha)

Harvey
(Arena Theatre)
By Chase
Director: Morris M. Clinger
Designer: Charles A. Henson
Costume Supervisor: Carol Michie

View Program


View Cast List

Lea Ward (Myrtle Simmons), Pat Fresh (Veta Simmons), Lynn Benson (Eldwood Dowd), Karen Bremer (Miss Johnson), Gail Wade (Mrs. Chauvenet), Marijane Johnson (Ruth Kelly), Richard Snow (Duane Wilson), Blaine Quarnstrom (Dr. Sanderson), Bob Despain (Dr. Chumley), Eileen Blacker (Betty Chumley), Cliff Cabanilla (Judge Gaffney), Jay Baumgardner (E. J. Lofgren), Braxton Church (Harvey)

Arsenic and Old Lace
(Arena Theatre)
By Kesselring
Director: M. Golightly

The Boyfriend
By Wilson
Director: M. Golightly

Cyrano De Bergerac
By Rostand
Director: H. Hansen

John Honeyman: Spy for Washington
(College Hall)
By Mitchell
Director: A. Mitchell

The Lark
By Anouilh
Director: H. Hansen

The Man Who Married a Dumb Wife
(Arena Theatre)
By France
Director: M. Golightly

Solid Gold Cadillac
By Teichmann and Kaufman
Director: M. Clinger

Time Remembered
By Anouilh
Director: P. Gledhill

1962/1963

1962-1963 Seasons

See How They Run
(Arena Theatre)
By King
Director: Charles L. Metten
Designer: Charles A. Henson
Costumes: Mae Hegg
Sound: Stephen Anderson
View Program


August 13-17, 1963

View Cast List

Joan Warner (Ida), Mae Hegg (Miss Skillon), Robert White (Reverend Lionel Toop), Connie Orr (Penelope Toop), Steve Blood (Corporal Clive Winton), Earle Sanders (The Intruder), Robert Nelson (Bishop of Lax), Dick Smith (Reverend Arthur Humphrey), Jack Lundquist (Sergeant Towers)

Green Pastures
(Reader’s Theatre)
By Connelly
Director: Preston R. Gledhill
Lights: John Harker & Marcia Halladay
Sound: Merlin Hansen, Wildon Clegg, & David Conrad

View Program


April 10-11, 1964

View Cast List

Lynn Benson (God), Charles Hunter (Gabriel/Moses), Kim Brewster (Mr. Deshee/Noah), Gary Glauser (Cain/Hezdrel), Richard Larson (Adam/Pharaoh), Wallace Brazzeal (Head Magician/Joshua), Marla Joy King (Cain’s Girl/Zeba), Michele Priebe (Noah’s Wife/Eve)

Antigone
(Reader’s Theatre)
By Anouilh, Cocteau-Wildman Version
Director: C. Metten

Blithe Spirit
By Coward
Director: H. Hansen

Carnival
By Stewart and Merrill
Director: H. Hansen

Carousel
By Rodgers and Hammerstein
Director: H. Hansen

The Chalk Garden
(Arena Theatre)
By Bognold
Director: C. Metten

Cheaper by The Dozen
By Sergel
Director: C. Metten

The Imaginary Invalid
By Moliere
Director: M. Clinger

Journey to Jerusalem
(Reader’s Theatre)
By Anderson
Director: A. Mitchell

Merchant of Venice
By Shakespeare
Director: H. Hansen

 

The Man Who Came to Dinner
(USO Tour)
By Hart and Kaufman
Director: H. Hansen

A Midsummer Night’s Dream
By Shakespeare
Director: C. Metten

Mormon Miracle
(Reader’s Theatre)
By Johnson
Directors: H. Hansen and M. Golightly

The Mousetrap
By Christie
Director: M. Golightly

Mr. Popper’s Penguins
(Collge Hall)
By Mitchell
Director: A. Mitchell

Off With His Honorable Head
(College Hall)
By Hatlen
Director: C. Metten

Othello
By Shakespeare
Director: H. Hansen

Pegora
(College Hall) (Children’s Theatre)
By Wright
Director: M. Golightly

Rashomon
By Akutakawa
Adapted by F. and M. Kanin
Director: C. Metten

Romeo and Juliet
By Shakespeare
Director: P. Gledhill

Snow Treasure
(College Hall)
By McSwigan
Director: A. Mitchell

There’s Always Juliet
(Arena Theatre)
By Van Druten
Director: P. Gledhill

Twelfth Night
By Shakespeare
Director: M. Clinger

The White Sheep of the Family
By Peach and Hay
Director: A. Mitchell

1964

1964-1965 Season

Pardoe Theatre

Lamp at Midnight
By Stavis
Director: Harold I. Hansen
Stage Designer: Charles Henson
Costume Designer: Beverly Warner
Technical Director: Robert Struthers
Stage Manager: Gary McIntyre
View Program


January 8-16

View Cast List

Michele Mitchell (Polissena), Neal Barth (Sagredo), Gary Glauser (Gepe), Ivan Crosland (Galileo), Neil Davis (Clerk), Duane Griffin (Professor Magini), Donald Poole (Professor Sizzi), Richard P. Clement (Professor Libri), Robert Larson (Professor D’Elce), Jack Sederholm (Prince Cesi), Robert James (Page), Stewart Davis (Fabricius), Steve Larkin (Terenzio), Pat Barnes (Cesare), Mark Harris (Morosini), Marvin Rust (Aldobrandini), Cardell Jacobson (Cardinal Del Monte), Charles Metten (Cardinal Maffeo Barberini, later Pope Urban VIII), Merrill Horne (Bishop of Viesta), Monroe Tyler (Archbishop of Naples), Dennis Clark (Viglienna), Dean Davis (Cardinal Robert Bellarmin), Jerry Harris (Father Clavius), Mark Harris (Father Lembo), Steve Larkin (Clerk of the Inquisition), Neil Davis (La Zalla), Stephen A. Taylor (Cesarini), Dennis King (Stelluti), Dennis Clark (Carlo Barberini), Jed Nolan (Francesco Barberini), Jon Dye (Major Domo), Joel L. Justesen (Father Firenzuola), William Layne (Father Riccardi), Charles Cherry (Monsignor Ciampoli), George Berry (Swiss Guard), David Faught (Swiss Guard), Neil Davis (First Dominican), Pat Barnes (Second Dominican), Steve Larkin (First Inquisitor), Stewart Davis (Second Inquisitor), Dennis King (Torturer), Marvin Rust (Cardinal Borgia), Cardell Jacobsen (Cardinal De Ascoli), Duane Griffin (Cardinal Bentivoglio), Gary Glauser (Cardinal De Cremona), Donald Poole (Cardinal Antonio Barberini), Merrill Horne (Cardinal Zacchia), Stephen A. Taylor (Cardinal Gessi), Robert James (Cardinal Verospi), Robert Larson (Cardinal Ginetti), Karen Seal (Mother Superior)

Monks
Mark Harris, Monroe Tyler, Neil Davis, Brent Pickering, Dick Smith, George Berry, Dennis King, Steve Larkin, Joel L. Justesen, Jon Dye, Jack Sesderholm, William Layne, Charles Cherry, Dean Davis, Pat Barnes, Jerry Harris, David Faught, Grant Fry

Nuns
Jane Cobabe, Kathy Sharrod, Susan Jackson, Sylvia Layne, Sherry Wood, Sheri Foster, Kathy Willey

The Skin of  Our Teeth
By Wilder
Director: Charles Metten
Scenic Designer: Charles Henson
Technical Director: Robert Struthers
Costume Designer: Beverly Warner
Stage Manager: Jack Sederholm

View Program


February 18-27

View Cast List

Nelden Maxfield (Announcer), Michele Priebe (Sabina), Gerald Pearson (Mr. Fitzpatrick), Carol Lynn Wright (Mrs. Antrobus), Christine Wright (Dinosaur), Hallie Carey (Mammoth), Joseph E. Johnson (Telegraph Boy), Stefenee Nielsen (Gladys), Glen Varney (Henry), Dan Staples (Mr. Antrobus), Daryl Schnoor (Doctor), Wayne Ayers (Professor), Kenneth D. Miller (Judge), Darrell Hull (Homer), Dawna Lee Jones (Miss E. Muse), Anne Sorenson (Miss T. Muse), Sheryl Cartrette (Miss M. Muse), Sheryl Cartrette (Usher), Jan Camp (Usher), Nancy Farnsworth (Baton Twirler), Sylvia Wagers (Baton Twirler), Eleanor Brough (Fortune Teller), Darrell Hull (Chair Pusher), Joseph E. Johnson (Chair Pusher), Gary Glauser (Broadcast Official), Tom Powell (Assistant Broadcast Official), Gary Glauser (Assistant Stage Manager), Nelden Maxfield (Mr. Themayne), Bonnie Andersen (Ivy), Jan Camp (Hester), Joseph E. Johnson (Fred Bailey)

Refugees
Nancy Farnsworth, Sylvia Wagers, Linda Hansen, Sally Krey, Gary Glauser, Marilyn Allphin, Tafi Cook, Jolayne Sillito, Carma Marie Moore, Tom Powell, Janielle Hildebrandt, Pauline Duke, Bonnie Andersen, Nelden Maxfield

Conveneers
Christine Wright, Hallie Carey, Daryl Schnoor, Wayne Ayers, Kenneth Miller, Dawna Lee Jones, Roberta Lewis, Sheryl Cartrette, Linda Hansen, Sally Krey, Gary Glauser, Marilyn Allphin, Tafi Cook, Pauline Duke, Jolayne Sillito, Carma Marie Moore, Nelden Maxfield, Jan Camp, Bonnie Andersen, Anne Sorenson

Teahouse of the August Moon
By Patrick
Director: Albert O. Mitchell
Scenic Designer: Charles Henson
Technical Director: Robert Struthers
Costume Designer: Beverly Warner
Stage Manager: Jack Sederholm
View Program


March 24-31

View Cast List

Kent E. Nelson (Sakini), Richard Farr (Sgt. Gregovich), Bill Layne (Col. Purdy), Gerald Pearson (Captain Fisby), Sylvia Layne (Old Woman), Kathleen Saliby (Daughter), Nancy Mitchell (Child), Paul Tippetts (Child), Cynthia Saliby (Child), Fija (Lady Astor), Jim Southworth (Ancient Man), Sidney Leong (Mr. Hokaida), Paul M. Searle (Mr. Omura), Allen Masuda (Mr. Sumata), Jim Southworth (Mr. Sumata’s Father), Tyrrel Whipple (Mr. Seiko), Annette Maeda (Miss Higa Jiga), Glen Varney (Mr. Keora), Brent Pickering (Mr. Oshira), Michiko Whipple (Lotus Blossom), Fred Stout (Captain McLean)

Villagers
Gerald Argetsinger, Sidney Leong, Allen Masuda, Roy Okubo, Brent Pickering, Ron Ruggles, Paul M. Searle, Jim Southworth, Glen Varney, Tyrrel Whipple, Sylvia Layne, Lynne Taylor

Ladies League for Democratic Action
Annette Maeda, Beatrice Markham, Beverly Prescott, Kris Vause, Christine Wright, Georgia Naylor

Dancer
Terry Lynn Douglas, Lynne Taylor, Orlean Miller

Nelke Theatre

Mary Stuart
By Fredrich Schiller
Director: Morris Clinger
Scenic Designer: Charles Henson
Technical Director: Robert Struthers
Costume Designer: Beverly Warner
Stage Manager: Kent Nelson
View Program


February 5-6, 10-11

View Cast List

Sondra Read (Mary Stuart), Maxilyn Capell (Hannah Kennedy), Tom Jenness (Amias paulet), Neil Clements (Edward Mortimer), Merrill Frost (William Cecil), Jean Jenkins (Queen Elizabeth), John Adams (Count L’Aubsepine), Ken Young (Robert Dudley), Nelden Maxfield (George Talbot), Neil Davis (William Davison), Richard Payne (Andrew Melvil), Brent Pickering (O’Kelly/Page), Tom Powell (Guard), Dick Smith (Guard)

deJong Concert Hall

Camelot
By Lerner and Lowe
Director: Harold I. Hansen
Vocal Director: Brandt Curtis
Conductor: Richard Ballou
Scenic Designer: Charles Henson
Technical Director: Robert Struthers
Costume Designer: Beverly Warner
Choreographer: Linda V. Hatch
View Program


March 3-6, 8

View Cast List

Jed Nolan (Sir Dinadan), David Larsen (Sir Lionel), Charles Curtis (Merlyn), Duane Huff (Arthur), Holly Gudmundson (Guenevere), Claudia Soelberg (Nimue), Rod Cameron (Page), Alan Ord (Lancelot), Blaine Lee (Squire Dap), Neal Barth (Pellinore), Gordon L. Ridd (Clarius), Patsy Christian (Lady Sybil), Stan Christensen (Sir Sagramore), Dean Mitchell (Colgrevance), Rod Anderson (Bliant), Dean A. Davis (Guilliam), Randall Lund (Castor), Frances Anne Smeath (Lady Anne), Kay H. Smith (Mordred), Sheryl Jamison (Morgan Le Fay), Charles Brown (Herald), Lavar Wally (Herald), David Henson (Tom of Warwick), Skipper (Horrid), Kenneth Hemstock (Priest)

Lords, Ladies, and Knights
Peter Armstrong, Paul Broadhead, Michael Brown, Larry R. Christy, Clara Dilworth, Janice Gilliland, Carlos Gonzalez, Michael L. Higgins, Larry Hunt, David C. Johnson, Cheryl Klingler, Daniel R. Knudsen, Nelden V. Maxfield, Susan McBride, Carole Munson, Clyde D. Oliphant, Tawnie Olsen, Nina Sue Parry, Roena Pollard, Ruth-Ann Ricks, Walter Rudolph, Marcia Russon, Leslie Shepherd, Joanna Smithson, Jerilynn Strong, Paul Toscano, Lea Waddell, Susan Westover, Carol Williams, David G. Williams

Dancers
Beth Anderson, David Campbell, Carolyn Duce, Larry Hunt, Dave Johnson, Lynn Kittinger, Larry Larsen, Nelden V. Maxfield, Clyde D. Oliphant, Cheryln Olsen, Judy Sealy, Frances Ann Smeath, Ray Stoner, Pat Tacy, Marian Wadsworth, Jill Witkin

A Sleep of Prisoner
By Fry
Director: H. Hansen

The Male Animal
By Thurber
Director: C. Metten

The Miracle Worker
By Gibson
Director: P. Gledhill

Move One
(Reader’s Theatre)
By Johnson
Director: I. Crosland

Papa is All
By Greene
Director: P. Gledhill

1965

1965-1966 Season

Pardoe Theatre

Coat of Many Colors
By Stavis
Director: Harold I. Hansen
Stage Designer: Charles Henson
Costume Designer: Beverly Warner
Technical Director: Robert Struthers
Stage Manager: Doran Bryson
Lighting Design: David McPherson
View Program


April 20-May 7

View Cast List

Roger Nelson (Reuben), Gary Fontaine (Judah), Stephen Skarda (Issacher), John Shepherd (Simeon), Doran Bryson (Levi), John Adams (Zebulon), Mark Nielson (Dan), James Rawls (Naphtali), Jed Nolan (Gad), Gerald Pearson (Asher), Tristan Pico (Joseph), Robert Day (Slave Merchant), Tamara Fowler (Vashnee), Brent Monson (Arraffi), Dan Staples (Potiphar), Jack Sederholm (Malfi), Jeanine Abrahamson (Princess Asenath), Lael J. Woodbury (Pharaoh), Keith Stewart (Rakaph), Lance Jenks (Sharshees), Jim Fleming (Shilah), David Woolf (First Engineer), Ladd Bennett (Second Engineer), John Dye (Warrior), William Hendrix (First Guard), David Wright (Second Guard), Donnie Grimsley (First Worker), David Wright (Second Worker), Errol Bagley (Third Worker), Paul Lurk (Fourth Worker), Eugene Lysy (Fifth Worker)

Ensemble
Carol Babcock, Annette Cook, Myra Katner, Karen Storrs, Michele Priebe, Frances Smeath, Ann Milburn, Carol Travis, Frankie Fox, Ernie Larsen, William Hendrix, Dustin Carsey, John Robison, Donnie Grimsley, David Wright, Error Bagley, Paul Lurk, Eugene Lysy

The Music Man
Panorama Show
View Program


July 1, 2, 4

View Cast List

Terry Tucker (Traveling Salesman), Boyd Hansen (Traveling Salesman), Charles Wilkinson (Traveling Salesman), Jerry Elison (Traveling Salesman), Norman Birdsall (Charlie Cowell), Preston Hooper (Conductor), Nelden V. Maxfield (Harold Hill), Ray Jones (Mayor Shinn), Melvin Cloward (Ewart Dunlop), Joe Owens (Jacey Squires), Jack Owens (Oliver Hix), Grant Webster (Olin Britt), Kay Smith (Marcellus Washburn), Lars Christensen (Tommy Djilas), Leah Gifford (Marian Paroo), Eleanor Brough (Mrs. Paroo), Shelle Anderson (Amaryllis), James Stevens (Winthrop Paroo), Marion Johnson (Eulalie MacKenzie Shinn), Norma Knight (Zaneeta Shinn), Shawna Struthers (Gracie Shinn), Carol Pulley (Alma Hix), Lola Wiscombe (Maud Dunlop), Nadine Anderson (Ethel Toffelmier), Monta Rae Jeppson (Mrs. Squires), Mark Featherstone (Constable Locke)

George Washington Slept Here
By Hart and Kaufman
Director: Dr. Harold I. Hansen
Scenic Designer & Technical Director: Duane Huff
Costume Designer: Beverly Warner
Stage Manager: Joel Justison
View Program


July 6-9

View Cast List

Lane Bateman (Mr. Kimber), Neal Barth (Newton Fuller), Paulene Kennewell (Annabelle Fuller), Pat Boyette (Madge Fuller), Roy Welty (Steve Eldridge), Maxilyn Capell (Katie), Beth Whitehead (Mrs. Douglas), Norm Birdsall (Clayton Evans), Sondra Read (Rena Leslie), Carma Sorenson (Hester), Mark Stabler (Raymond), Karl Pope (Uncle Stanley), Gary Ford (Leggett Frazer), Michael Thompson (Tommy Hughes), Peggy Vance (Sue Barrington), Beth Allred (Miss Wilcox), Dave Larsen (Mr. Prescott)

Margetts Theatre

No Greater Crown
By Nalder
Director: C. Whitman

Only There Were Two
By Dailey
Director: C. Metten

Red Plush Parlor
By Coles and Bastian
Director: L. Woodbury

An Enemy of The People
By Ibsen
Director: C. Metten

Becket
By Anouilh
Director: L. Woodbury

The Firebugs
By Frisch
Director: L. Woodbury

Oliver
By Bart
Director: H. Hansen

Our Town
By Wilder
Director: A. Mitchell

The Corn is Green
By Williams
Director: M. Golightly

Photo of Miss Moffat

The Trojan Women
By Euripides
Director: C. Whitman

1966

1966-1967 Season

View the Official Announcement

of the 1966-1967

BYU Theatre Production Season

Pardoe Theatre

Dear Me, The Sky is Falling
By Spigelgass
Director: P. Gledhill
View Program


October 12-19

Abe Lincoln—New Salem Days
By Chorpenning
Director: Dr. Albert O. Mitchell
Technical Director: Robert Struthers
Costume Designer: Beverly Warner
Senic Designer: Dr. Karl Pope
Lighting Designer: Charles Henson
Stage Manager: Roger Nelson
View Program


November 14-18

View Cast List

Tim Smith (Forquer), Jerry Hunt (Short), Gordon Cooper (Chandler), Pauline Jensen (Ann), George Dixon (Abner), Joan Hummel (Hannah), Dave Johnson (Ruggins), Norm Maxfield (Graham), Suzanne Shaver (Parthenia), Kathy Hoopes (Jane), Ken Ennis (Lincoln), Kathy Kenning (Granny), Lund Johnson (Kelso), Jeanette Fish (Mrs. Prescott), D’Ann Allred (Faith), Michele Lyon (Mrs. Watkins), Robert Day (Bowling Green), Celeste Welty (Nancy), Steven Glenn (Alex), Carla Baier (Hope), Grover Howe (Townsfolk), Lenna Hodnett (Townsfolk), Steve Glenn (Townsfolk), D’Ann Allred (Townsfolk), Jeanette Fish (Townsfolk)

Ah, Wilderness
By O’Neill
Director: Charles Metten
Scenic Designer: Charles Henson
Lighting Designer: Karl T. Pope
Technical Director: Robert Struthers
Costume Designer: Beverly Warner
Stage Manager: Gerald Bates
View Program


November 30-December 17

View Cast List

Richard L. Porter (Nat Miller), Karleen Moody (Essie), Gerald Pearson (Arthur), Rod Peterson (Richard), Pat Wignall (Mildred), Kim Greenwood (Tommy), Brent Peterson (Sid Davis), Joyce Tarrier (Lily Miller), Wayne Boucher (David McComber), Kay Merrill (Muriel McComber), Glen Overton (Wint Selby), Tamara Fowler (Belle), Margaret Greever (Nora), Jim Good (Bartender), John Adams (Salesman)

The Dragon
(Children’s Theatre)
By Schwartz
Director: Charles Whitman
Set Designer: Karl T. Pope
Technical Director: Robert Struthers
Costume Designer: Beverly Warner
Lighting Designer: Charles Henson
View Program


March 1-18

View Cast List

Ken Ennis (Napoleon Dragon), Joyce Tarrier (Tzu Hsi Dragon), Robert D. Watts (Hitler Dragon), Michael Millet (Lancelot), P. V. Retzko (Charlemagne), Duane Huff (Mayor), Martin L. Kelly (Henry), Jim Fleming (First Weaver), Margaret Peterson (Second Weaver), Norlan Jacobs (Hat-Maker), William J. Ganz (Musical Instrument Maker), Gary B. Jones (Blacksmith), Ronald Gentry (Sentry), Kent Jacobsen (Sentry), Mike LaRochelle (Gardner), Patrick Taylor (First Man), Reed Dana (Second Man), Robin Ricci (Boy), Tom Nibley (Pedlar), Joe Naylor (Gaoler), Ken Ennis (First Flunkey), Robert D. Watts (Second Flunkey), Howard E. Nielsen (Third Flunkey), Ron Bradshaw (Donkey), Elayne Stanton (Elsa), Sally Ogden (Cat), Joyce Christopherson (First Girl Friend), Frankie Fox (Second Girl Friend), Janet Swenson (Third Girl Friend), Linda Lee Holder (First Woman), Jeanette Fish (Second Woman), Josie Stott (First Notary), Suzanne Shaver (Second Notary)

Elizabeth the Queen
By Maxwell Anderson
Director: Harold I. Hansen
Set Designer: Charles Henson
Costume Designer: Beverly Warner
Technical Designer: Robert Struthers
Lighting Designer: Karl T. Pope
Stage Manager: Roger Nelson
View Program


April 19-May 6

View Cast List

David E. Greenwood (Sir Walter Raleigh), Carol Elinor Babcock (Penelope Gray), Rod Peterson (Captain Armin), Joseph Naylor (Sir Robert Cecil), Norman Birdsall (Francis Bacon), Jenkin Vaughn Williams (Lord Essex), Linda Hansen (Elizabeth I A), Dorothy Behling (Elizabeth I B), Wilfried Dziallas (Lord Burghley), Evrett Benton (The Fool), Frankie Fox (Mary), Nancy Kelley (Ellen), Voneal Jensen (Tressa), Gerald Pearson (Marvel/Guard), Leslie Forczek (The Courier/Guard), Dean Stubbs (A Captain of the Guards/The Herald/Man-at-arms), Gary B. Jones (The Courtier/Guard), John A. Adams (Burbage), Brent N. Monson (Hemmings), Steven Oldfield (First Councillor/Guard), James Rawls (Second Councillor/Man-at-arms), Roger Hogan (First Guard/Men-at-arms)

Margetts Theatre

A Man for All Seasons
By Bolt
Director: Dr. Harold I. Hansen
Set Designer & Technical Director: Brent Pickering
Costume Designer: Loya Stonehocker
Stage Manager: Brent Pickering
View Production Publicity
View Program


October 21-29

View Cast List

Norman Birdsall (The Common Man), Brent N. Monson (Sir Thomas More), Mark Stabler (Richard Rich), Jed Nolan (The Duke of Norfolk), Frankie Fox (Alice More), Paula Reedy (Margaret More), Dr. Karl Pope (Cardinal Wolsey), Lance H. Jencks (Thomas Cromwell), Keith Stewart (Signor Chapuys), John Hanks (His Attendant), Mark Nielson (William Roper), Lane Bateman (King Henry VIII), Dorothy Behling (The Woman), Neil Johnson (Cranmer)

J.B.
By Archibald MacLeish
Director: Lane Bateman
View Program


February 8-13

View Cast List

Mark Nielson (Nickles), Ken Ennis (Zuss), Lynn McKinlay (The Voice), John Manning (JB), Pat Boyette (Sarah), Rodger Sorensen (David), Kathleen Carlile (Mary), Mark Anderson (Jonathan), Vicki Toland (Ruth), Debra Pyne (Rebecca), Fred Booth (First Messenger), Val Tucker (Second Messenger), Anne Milburn (Mrs. Adams), Karie Cannon (Mrs. Murphy), Jerry Johnson (The Boy), Norlan Jacobs (Bildad), Joseph Naylor (Zophar), Lewis Allen Tuttle (Eliphaz)

Hobson’s Choice
By Harold Brighouse
Director: Dr. Albert O. Mitchell
Set Designer & Technical Director: Louis Campbell
Costume Designer: Amanda Brown
Lighting Designer: David L. McPherson
Stage Manager: Boyd Adams
View Program


March 8-18

View Cast List

Paula Reedy (Alice Hobson), Katherine Kenning (Vicky Hobson), Lucinda Hardgrave (Maggie Hobson), Edgar Fillmore (Albert Prosper), John Manning (Henry Horatio Hobson), Susan Birch (Mrs. Hepworth), Chris Johnson (Tubby Wadlow), Randy Anderson (Will Mossop), Duane Warnock (Jim Heeler), Patricia J. Harston (Ada Figgins), Don Belche (Freddy Beanstalk), Karleen Moody (Doctor MacFarlene)

Mary of Nazareth
By Larson
Director: C. Metten


April 12-22

Nelke Theatre

Golden Boy
(Reader’s Theatre)
By Odets
Director: P. Gledhill
View Program


June 9

View Cast List

Bob Bruce (Tom Moody), Anne Milburn (Lorna Moon), David Call (Joe Bonaparte), Peter Bellville (Tokio), John Green (Carp/Lewis/Driscoll), Kay Moon (Mr. Bonaparte), Brent Pickering (Frank/Barker/Drake), Jack Meyerhoffer (Eddie Fuseli)

deJong Concert Hall

Lakme
Stage Director: Charles W. Whitman
Artistic Director: Brandt B. Curtis
Conductor: Don L. Earl
Stage Designer: Charles Henson
Lighting Designer: Karl Pope
Technical Director: Robert Struthers
Costume Designer: Beverly Warner
Choreographer: Sara Lee Gibb
Stage Manager: Roger Harris
View Program


November 7-12

View Cast List

Cast A
Roy L. King (Gerald), Neldon Maxfield (Frederic), Clayne Robison (Nilakantha), Vivien Beecroft (Lakme), Clare Johnson (Mallika), James Gordon (Hadji), Karen Otteson (Ellen), Lynn Blackmun (Rose), Beth Groberg (Mrs. Benson), William Stirland (Fortune Teller), Paul Broadhead (Chinese Merchant), Stephen Bardsley (Gypsy)

Cast B
Rolando Gonzalez (Gerald), Nelden Maxfield (Frederic), LaMar Laws (Nilakantha), Kristine Comendant (Lakme), Kathleen Stringam (Mallika), Daniel Knudsen (Hadji), Jolyne Vest (Ellen), Kerril Rollins (Rose), Linda Steimle (Mrs. Benson), William Stirland (Fortune Teller), Paul Broadhead (Chinese Merchant), Stephen Bardsley (Gypsy)

How to Succeed in Business
By Loesser and Burrows
Director: Max Golightly
Musical Director: Richard E. Ballou
Vocal Director: Brandt Curtis
Set Designer: Charles Henson
Technical Director: Robert Struthers
Costume Designer: Beverly Warner
Lighting Designer: Karl T. Pope
Choreography: Ellen Davis & Frank Hatch
Stage Manager: Roger Harris
View Program


February 13-18

View Cast List

Lund M. Johnson (Book Voice), Norman Birdsall (Finch A), David K. Jacobs (Finch B), Randy Hopkins (Gatch), John Hanks (Jenkins), Ron M. Sinclair (Tackaberry), Scott Whitaker (J. B. Biggley), Tamara Fowler (Rosemary A), Bette Bacon (Rosemary B), Nelden V. Maxfield (Bratt), Carol Anne Schuster (Smitty), Jerry Elison (Frump), Patricia A. Pierce (Miss Jones), Paul Broadhead (Mr. Twinble), Kathleen L. Stringham (Hedy), Judy Larson (Scrubwoman), Carma Stringer (Scrubwoman), Becci Richards (Scrubwoman), Jean Hall (Scrubwoman), Frances Smeath (Miss Krumholtz), Lars Christensen (Toynbee), Jed Nolan (Ovington), Louis H. Campbell (Womper), Shelby R. Seem (Peterson), Boy Adams (TV Announcer), Frank Holtry (TV Cameraman), Roger Harris (TV Cameraman)

Chorus and Dancers
Don L. Jensen, Lenna Hodnett, Lund M. Johnson, Kay Dockery, Shauna Cornelius, Sydney Samuelson, Linda Smart, Jacqueline C. Tueller, Bonnie Elaine Thurber, Peter J. Wilt, Carla Baier, Celeste Welty, Terry Williams, Renee Reber, Tawnie Olsen, Janielle Hildebrandt, Marcia Gordon, LaGette Orton, Gina Filgueiras, Frank Holtry, Tim K. Smith, Susie Adams, Paul Gertsch, Gordon F. Russell Jr., Judy Sealy, Donna Johnson

La Boheme
By Giacomo Puccini
Libretto by Guiseppe Giacosa and Luigi Illica
Stage Director: Max Golightly
Artistic Director: Brandt B. Curtis
Conductor: Ralph G. Laycock
Set Designer: Karl Pope
Lighting Designer: Charles Henson
Technical Director: Robert Struthers
Costume Designer: Beverly Warner
Stage Manager: Roger Harris
Choreographer: Ellen Davis

The Making of Boheme
View Program


May 1, 3, 5

View Cast List

Cast A
Roy L. King (Rodolfo), Vivien Beecroft (Mimi), Clayne Robison (Marcello), Kathleen Stringham (Musetta), James Smith (Schaunard), Marvin Payne (Colline), Paul Larsen (Benoit), Ray Kinghorn (Alcindoro), William Stirland (Parpignol), Robert Lauritzen (Custom House Official), Nick Randall (Custom House Sergeant), Carlos Gonzalez (Street Vendor)

Cast B
Rolando Gonzalez (Rodolfo), Lynn Blackmun (Mimi), LaMar Laws (Marcello), Kristine Comendant (Musetta), Douglas Curran (Schaunard), Nelden Maxfield (Colline), Paul Broadhead (Benoit), Paul Larsen (Alcindoro), William Stirland (Parpignol), Robert Lauritzen (Custom House Official), Nick Randall (Custom House Sergeant), Carlos Gonzalez (Street Vendor)

King Lear
By Shakespeare
Director: B. Joseph

Lute Song
By Irwin and Howarn
Director: L. Woodbury

The Miser
By Moliere
Director: C. Whitman

1967

1967-1968 Season

View the Official Announcement

of the 1967-1968

BYU Theatre Production Season

Pardoe Theatre

Barefoot in the Park
By Simon
Director: P. Gledhill
Set & Lighting Designer: Dr. Karl T. Pope
Costume Designer: Beverly Warner
Technical Director: Robert Struthers
Stage Manager: Roger L. Harris
View Program


September 20-29

View Cast List

Karie Cannon (Corie Bratter), Ray B. Jones (Telephone Repair Man), Roger L. Harris (Delivery Man), Keith Atkinson (Paul Bratter), Sydney Samuelson (Mrs. Banks), Gene Henderson (Victor Velasco)

The Barretts of Wimpole Street
By Besier
Director: P. Gledhill
View Program


October 13-28

Macbeth
By Shakespeare
Director: C. Metten

View Program


December 8-15

Little Foxes
By Hellman
Director: M. Golightly

View Program


January 4-16

A Majority of One
By Spigelgass
Director: A. Mitchell

View Program


March 1-16

Margetts Theatre

A Day, A Night, and A Day
By Doug Stewart
Director: Dr. Charles W. Whitman
Costume Designer: Amanda Brown
Technical Director: Margaret Peterson
View Program


October 19-29

View Cast List

John Earle (Samuel), R. Craig Costello (Nephi), Frankie Fox (Esther), Sally Ogden (Ashna), Tom Meecham (Kib), Becky Nibley (Sarah), John Earle (Zelom), John Shepherd (Jared), Norm Birdsall (Amulek), Tamara Fowler (Isabelle), Clarissa Bushman (Deborah), Wid Payne (Joseph), J. V. Williams (Lachoneus), Michael Wheelden (Emron), Lawrence Walters (Paanchi), Jack Meyerhoffer (Helam), Howard Palmer (Ashron), Jerry Carter (Pahor), Gerald Pearson (Jacob), Lee Fox (Guard), Jerry Hilton (Guard)

Ensemble
Maureen Maugham, Cheryl Hutchinson, Darlene Straup, Lari Taylor, Ilse Perl, Kendell Whitman, Ty Whitman, Sharon Smith, Blain Saunders, Dennis Duffy, Tom Nibley

An Evening of Unconventional Theatre
Conceived and Directed by Dr. Lael J. Woodbury

View Program


February 22-March 22

View Cast List

Tracy Bedney, Gail Bishop, Pat Boyette, Michael Collins, Craig Costello, Clive Court, Gale Curran, Paula Ellett, Lytton Fields, Jeannette Fish, Karla Hendricks, Raymon Horsley, Vicky Lane, Debee Loyd, Carolyn Mason, Gary McGurrin, Mark Nielson, Ralph Odom, Steven Oldfield, Nancy Ranta, Robin Ricci, Lyric Rillera, Syd Samuelson, Elayne Stanton, Ken Thomas, John Valentine, Larry Walters, Leslie Weight, Sandra Young

Candida
By George Bernard Shaw
Director: Dr. Preston R. Gledhill
Lighting: Jeff Beck
Costume Designer: Keith Gibbons
Technical Director: David Mitchell
Property Supervisor: Sara Parker
View Program


April 11-20

View Cast List

Jeanie McKnight (Proserpine Garnett), Peter Giles (Rev. James Mavor Morell), Keith Stewart (Rev. Alexander “Lexy” Mill), David R. Phillips (Mr. Burgess), Karla Hendricks (Candida), Lee Russell (Eugene Marchbanks)

Children of the Sun
By Biggs and Whitman
Director: C. Whitman

deJong Theatre

The Sound of Music
By Rodgers and Hammerstein
Director: Dr. Harold I. Hansen
Music Director: Dr. Don L. Earl
Set Designer: Charles Henson
Technical Director: Robert Struthers
Costume Designer: Beverly Warner

View Program


February 12-17

View Cast List

Tamara Fowler (Maria Rainer), Nancy Larson (Sister Berthe), Rebecca M. Totten (Sister Margaretta), Patricia Worthington (The Mother Abbess), Lolly Sedgwick (Sister Sophia), Jed Nolan (Captain Georg von Trapp), Lund Johnson (Franz), Dorothy Behling (Frau Schmidt), Melinda Cummings (Liesl), Kimball L. Jaobs (Friedrich), Karen Schneider (Louisa), Bill Bacon (Kurt), Becci Richards (Briggitta), Patti Hansen (Marta), Annette Dunford (Gretl), Lars Christensen (Rolf Gruber), Gayle Christensen (Elsa Schraeder), Susan Hardy (Ursula), Keith Stewart (Max Detweiler), Norman Birdsall (Herr Zeller), Brian Rawlings (Baron Elberfeld), Susan Hardy (A Postulant), Christian Anderson (Admiral Von Schreiber)

Ensemble
Kerril Sue Rollins, Jean Hall, Barbara Moscripe, Donna Reeves, Karen Storrs, Loretta Underwood, Dennis Sedgwick, Juergen Roegner, Kelli Anderson, Carla Baier, Colleen Martin, Kathy Merrill, Kathy Pederson, Nancy Hadfield, Sandra Tegland, Diane De Capot, Janean Hanks, Rhonda Lee Brown, Kathy Austin, Diane Calhoun, Fran Pyper, Jo An Gedge, Judi York, Maureen Maughan, Linda Cawood, Janene Farley, Lee Faulkner, Linette Johnson, Jeanette Fitzgerald, Carol Thorn, Vicki Wilkins, Dianne Thomas, Pat Harston, Kathleen Fletcher

Arsenic and Old Lace
By Kesselring
Director: C. Metten

Journey’s End
(Reader’s Theatre)
By Sherriff
Director: P. Gledhill

Mormon Vignettes
By Various Authors
Director: Unknown

Oedipus Rex Cycle
By Sophocles
Director: L. Woodbury

Rip Van Winkle
By Boucicault
Director: C. Whitman

The Rivalry
(Reader’s Theatre)
By Corwin
Director: C. Metten

1968

1968-1969 Season

View the Official Announcement

of the 1968-1969

BYU Theatre Production Season

Pardoe Theatre

Arsenic and Old Lace
By Kesselring
Director: Charles Metten
Set Designer: Karl Pope
Technical Director: Robert Struthers
Costumes: Susan Williams
Sound: Edward Jones

View Program


September 20-28

View Cast List

Zola Carter (Abby Brewster), Jack Meyerhoffer (Reverend Doctor Harper), David R. Phillips (Teddy Brewster), Jerry Argetsinger (Officer Klein), Larry Daniel (Officer Brophy), Mary Pederson (Martha Brewster), Carol Babcock (Elaine Harper), Ronald Dalley (Mortimer Brewster), Paul T. Coe (Mr. Gibbs), David E. Larsen (Jonathan Brewster), Frank Spragg (Dr. Einstein), Robert Harrison (Officer O’Hara), Roy Welty (Lieutenant Rooney), Clive Court (Mr. Witherspoon)

Richard III
By Shakespeare
Director: Max C. Golightly
Set & Light Design: Karl Pope
Technical Director: Robert Struthers
Stage Manager: Joseph Psuik III
Costumes: Beverly Warner
Sound: Ed Jones & Alan Kerr
Battle Choreography: Dean Davis
View Program
View Review


October 18-November 2

View Cast List

Gary Saderup (Richard III), Joseph Psuik III (Duke of Buckingham), Greg Jarrard (George), Eric Fielding (William), Mark Nielson (Thomas), David Else (Lord Richard Grey/Sir James Blunt/Guard/Soldier), Bruce Findlay (Lord Rivers/Soldier), Timothy Gilbride (Sir Richard Catesby), Martin Kelly (Sir Richard Ratcliffe), Lund Johnson (Edward IV/Henry, Earl of Richmond), Norbert Bensch (Edward/Soldier), S. G. Young (Richard, young Duke of York), Karie Cannon (Elizabeth), Pat Boyette (Old Queen Margaret), Janet Swenson (Duchess of York), Elayne Stanton (Lady Anne Neville), Paul Broadhead (Lord Mayor of London), Brian Dugan (Sir Robert Brackenbury), Edward Allebes (John Howard), Gerald Argetsinger (Sir Walter Herbert/Messenger), Ralph Odom (Lord Oxford/Priest/Messenger/Soldier), Dwight Smith (John Morton/Soldier), Keith Stewart (Sir James Tyrrell), Robin Ricci (Princess Elizabeth), Carol Thorn (Margaret Plantagenet), Kathy Brown (Ned Plantagenet), Stephen Bardsley (1st Murderer/Ghost of Edward), Paul Broadhead (2nd Murderer), Norlan Jacobs (Ghost of King Henry VI/Soldier), Jackie Dorn (Attendant), Tracy Bedney (Attendant), Lorna Pope (Attendant), Connie Stewart (Attendant), Jeanette Fitzgerald (Attendant), Barta Heiner (Attendant), Michael Peterson (Guard/Soldier), Byron Monson (Guard/Soldier), Ken Thomas (Guard/Soldier),

You Can’t Take it With You
By Kaufman
Director: Charles Metten
Set Designer: Charles Henson
Technical Director: Robert Struthers
Costumes: Beverly Warner
Sound: Vern Rawcliffe
View Program


December 5-19

View Cast List

Karen Cannon (Penelope Sycamore), Carolyn Duce (Essie Carmichael), Camilla Gilmore (Rheba), Donald Poole (Paul Sycamore), Ron Bradshaw (Mr. De Pinna), William Butler (Ed Carmichael), Randy Anderson (Donald), Martin Vanderhof (Grandpa A), Roger B. Moore (Grandpa B), Anne Packer (Alice Sycamore), Norman Birdsall (Mr. Henderson), Dean A. Davis (Tony Kirby), Joseph Psuik III (Mr. Kolenkhov), Sarah E. Blair (Gay Wellington), Lund Johnson (Mr. Kirby), Orlean Miller (Mrs. Kirby), Gail Bishop (Olga Katarina), Ron Bennet (Detective), Barry G. Carroll (Detective), Ron Merrill (Detective), Fred Rawcliffe (Detective), Melvin L. Voorheis (Detective)

The Royal Hunt of the Sun
By Shaffer
Director: Harold I. Hansen
Set Designer: Charles Henson
Costume Designer: Beverly Warner
Technical Director: Robert Struthers
Resident Stage Manager: Joseph Psuik III
Production Stage Manager: Robert B. Alto
View Program


March 7-22

View Cast List

Edwin L. Walker (Pizarro), Dean A. Davis (De Soto), Joel A. Osborne (Miguel Estete), David Cowley (De Candia), Jerry Reckling (Diego), Joseph Psuik III (Old Martin), Dallan M. Pack (Young Martin), Braxton Church (Really Young Martin), Robert G. Harrison (Salinas), Mike Coleman (Rodan), Charles Izatt (Vasca), H. Douglas Mohr (Domingo), Melvin L. Voorheis (Juan Chavez), Brian Rabe (Pedro Chavez), Ron Stevenson (Valverde), Gerald Pearson (De Nizza), Tristan R. Pico (Atahuallpa), Mario J. Aranda (Felipillo), Jack S. Meyerhoffer (Villac Umu), Norlan R. Jacobs (Chalcuhcima), Roque L. Willard (Chieftan), Nick Adams (Headman), Scott Card (Manco), David Else (Indian), Lytton G. Fields (Indian), David Carr (Indian), Barry G. Carroll (Indian), Nolan Dennett (Indian), Russell Johnson (Indian), Owen K. Laurion (Indian), Rodger McDonald (Indian), Zac Odom (Indian), Lee Williams Russell (Indian), Lee Spann (Indian), Dwight Smith (Indian), Craig Swenson (Indian), John Tanner (Indian), Crae J. Wilson (Indian), Carol Babcok (Oello), Lily Aranda (Inti Coussi)

The Fantasticks
By Jones and Schmidt
Director: Preston R. Gledhill
Music Director: Lynn Robinson
Choreographer: Dee Winterton
Scene Designer: Charles Henson
Technical Director: Robert Struthers
Costumer: Beverly Warner
Resident Stage Manager: Joseph Psiuk III
Production Stage Manager: Stephen Brockway
View Program


April 18-May 3

View Cast List

Byron Monson (The Mute), Nelden Maxfield (The Narrator), Pamela Groo (The Girl), Ron Stevenson (The Boy), Norman Birdsall (The Girl’s Father), Jack McLaughlin (The Boy’s Father), Robert Alto (The Old Actor), Tom Nibley (The Man Who Dies), Peter C. Scott (Understudy), Carolyn Duce (Understudy), Neil Johnson (Understudy)

Margetts Theatre

The Brothers
By Coles
Director: Charles Metten
Assistant to Director: Wyatt Canady
Technical Assistants: Boyd Adams, Jean Hall, Marian Burdick, Dean Davis, Judy Bassett, & Norman Birdsall
View Program


October 23-November 2

View Cast List

Roque Willard (Joseph Smith Jr., man), John Tanner (Joseph Smith Jr., teenager), Mark Van Bloem (Joseph Smith Jr., boy), Nelden V. Maxfield (Hyrum Smith, man), Rodger McDonald (Hyrum Smith, teenager), Mark Trunnell (Hyrum Smith, boy), Robert L. Clark (Brother Gooding/Guard/Mob), Donald Poole (Joseph Smith Sr.), Kathy Pederson (Lucy Mack Smith), Shannon Woodbury (Sophronia Smith), Bill Campbell (Alvin Smith), Karla Hendricks (Emma Smith), Douglas Isaacson (Dr. Stone/Guard/Mob), Brian Rabe (1st Surgeon/Guard/Mob), Melvin L. Voorheis (2nd Surgeon/Guard/Mob), Russell Johnson (Reverend Maddox), Lance Hendricks (Stephen Markham), David Woolf (John Taylor), Lucky Tuerpe (Dr. Willard Richards), Barry Carroll (John S. Fullmer), Bob Bunnell (Dan Jones), Cordell Jeffers (Governor Ford)

Sword and Samurai
By Abyth Morris
Director: Morris M. Clinger
Assistant to the Director: Fran Pyper
Bookholder: Irene Oki
Scene & Lighting Designer: Roger L. Harris
View Program


February 26-March 8

View Cast List

Laola Ohai (Michiko), Ellen Horiuchi (Lady Saigo), Elaine Yamashita (Fumi), Carl Shikata (Hanjuro), Chet Higa (Officer), Rodney Miyasaki (Naka), George Haraguchi (Lord Saigo), Johnny Mizukawa (Shigeru)

And They Shall Be Gathered
By Kelly
Director: C. Whitman

Phantom Empire
By Whitman
Director: A. Mitchell


March 26-April 5

Nelke Theatre

A Day, A Night and A Day
(Touring Repertory Theatre)
By Doug Stewart
Director: Charles W. Whitman
Light Designer: Dr. Karl Pope
Technical Director: Professor Robert Struthers
Costumes: Miss Susan Williams
Assistant to the Director: Miss Nancy Ranta
Lights: James Anderson
Sound: Kirk Francom
View Program


October 19-28

View Cast List

Tim Smith (Samuel/Guard), Neldon Maxfield (Nephi), Jeannette Fitzgerald (Esther), Shannon Woodbury (Ashna), Charles Nibley (Kib), Becky Nibley (Sarah), Lyle Shamo (Zelom), Mike Busenbark), Sjors Van Zyverden (Amulek), Barta Heiner (Isabelle), Melanie Miller (Deborah), Kenneth Judd (Joseph), Craig Costello (Lachoneus), Tim Gilbride (Emron), Keith Stewart (Paanchi), Don Wyckoff (Helam), Michael Hulet (Ashron), Mark C. Harris (Pahor), Drew Downs (Jacob), Charles Pipkin (Guard), Roger Lawson (Guard), George Russ (Guard), Charlene Webster (Believing Woman), Mary Louise Young (Believing Woman), Suzanne Shaver (Believing Woman), Tracy Bedney (Believing Woman), Mike La Rochelle (Believing Man), David K. Woolf (Believing Man), Patrick K. Taylor (Believing Man), Penny Viglione (Non-Believer), Margie Bromley (Non-Believer), Patsy McLean (Non-Believer), Anne Packer (Non-Believer), Michael Peterson (Non-Believer), Tony Mercuro (Non-Believer), Carol Thorne (Rachael), Sheryl Ashley (Woman who loves life)

The Ugly Duckling
(Touring Repertory Theatre)
By Unknown
Director: D. Spriggs


October

Romeo and Juliet
(Touring Repertory Theatre)
By Shakespeare
Director: H. Hansen


October

The Ugly Duckling
(Touring Repertory Theatre)
By Unknown
Director: D. Spriggs


October

deJong Concert Hall

West Side Story
By Leonard Bernstein


February 10-15

Amahl and the Night Visitors
By Gian-Carlo Menotti
Stage Director: Neal Barth
Artistic Director: Brandt B. Curtis
Conductor: Ralph G. Laycock
Choreographer: Sara Lee Gibbs
Set & Lighting Director: Karl Pope
Technical Director: Robert Struthers
Costumes: Elayne Stanton & Janet Swenson
Stage Manager: Roger Harris
View Program


December 18-19

Walking Happy
By Unknown
Director: Dr. Lael J. Woodbury
Musical Director: Dr. A. Harold Goodman
Choreographer: Dee Winterton
Set Designer: Dr. Karl Pope
Costume Designer: Beverly Warner
Technical Director: Robert Struthers
Vocal Coach: Brandt Curtis
Stage Manager: Roger Harris
Dialect Coach: Valerie McNicol
View Program


February 12-15

View Cast List

Steven Anderson (Harold), Neal Barth (Henry Horatio Hobson), Patrick Matevia (Denton), Tom Nibley (Heeler), Edward Allebes (Tudsbury), Stephen J. Bardsley (George Beenstock), Kerril Sue Rollins (Maggie Hobson), Melinda Cummings (Alice Hobson), Ronda Lee Wanberg (Vickie Hobson), John Earle (Albert Beenstock), Keith Stewart (Freddie Beenstock), Janet Swenson (Mrs. Hepworth), Norbert G. Bensch (Footman), Nelden V. Maxfield (Tubby Wadlow), Lars Christensen (Will Mossop), Patricia Glenn (Ada Figgins), Barta Heiner (Mrs. Figgins), Blaine Chambers (Figgins Brother/Dancer), Paul Corrington (Figgins Brother/Handbill Boy/Dancer), Jim Gadd (Figgins Brother/Dancer), Tracy Bedney (Customer), Judy Brimley (Dancer), Susan Comish (Dancer), Dee Anna Fox (Dancer), Terri Thornock (Dancer), Gail Decker (Dancer), Jill B. Witkin (Dancer)

The Pilgrim’s Progress
Music by Ralph Vaughan Williams
Stage Director: M. Golightly
View Program


April 28, 30, May 1-3

View Cast List

Robert Downs (John Bunyan), Clayne Robison (The Pilgrim A), Arden Hopkins (The Pilgrim B), Theron Robison (Evangelist), Peter Armstrong (Pliable), Keith Rowley (Obstinate), Gaylin Thomas (Mistrust), Even Call (Timorous), Louise Madsen (Shining One), Shauna Cornelius (Shining One), Rebecca Totten (Shining One), David Power (The Interpreter), Nicolas Shumway (Watchful, the Porter), Frank White (A Herald), Walter Rudolph (Apollyon), Marilyn Cloward (Branch Bearer), Kathryn Austin (Cup Bearer), Thomas Stosich (Lord Leachery), Nicholas Shumway (Demas), Steve Reed (Judas Iscariot), Don Jensen (Worldly Glory), Carol Keddington (Madam Wanton), Linda Cawood (Madam Bubble), Keith Rowley (Pontius Pilate), Gaylin Thomas (Usher), Walter Rudolph (Lord Hate-Good), Stephen Bardsley (Envy), Carolyn Wolford (Malice), Sally Murray (Pickthank), Gary Sensenig (Superstition), Carolyn Baker (A Woodcutter’s Boy), Paul Broadhead (Mister By-Ends), Carol Anne Schuster (Madam By-Ends), Terrence McCombs (First Shepherd), Keith Stewart (Second Shepherd), Thane Thomas (Third Shepherd), Louise Madsen (The Voice of a Bird), David Power (A Celestial Messenger)

Taming of the Shrew
By Shakespeare
Director: Dr. Harold I. Hansen
Set Designer: Dr. Karl Pope
Costume Designer: Beverly Warner
Technical Director: Lee Walker
Stage Manager: Joseph Psuik III
View Program


June 25-28

View Cast List

Randal Anderson (Lucentio), Frederick Davenport (Tranio), Orson Scott Card (Baptista), Gary Sensenig (Gremio), Syd Samuelson (Katharina), Nick Adams (Hortensio), Becci Richards (Bianca), Scott Samuelson (Biondello), Neal Barth (Petruchio), John Earle (Grumio), Maxilyn Capell (Widow), Nolan Dennett (Curtis), Barry G. Carroll (Pedant), Craig Costello (Tailor), Donald G. Poole (Vincentio), Crae Wilson (Officer), Pat McDaniel (Servant to Baptista), Maridee Hill (Servant to Baptista), Carol Thorn (Servant to Petruchio), Penny Hudson (Servant to Petruchio), Richard Ellsworth (Servant to Petruchio)

Comedy of Errors
(Children’s Theatre)
By Shakespeare
Director: A. Mitchell

Mormon Miracle
(Reader’s Theatre)
By Johnson
Director: Unknown

Second and Samuioai
By Morris
Director: M. Clinger

The Sword and the Stone
(Reader’s Theatre)
By Unknown
Director: M. Golightly

Variations in Mass Murder
(Reader’s Theatre)
By Unknown
Director: M. Golightly

1969

1969-1970 Season

View the Official Announcement

of the 1969-1970

BYU Theatre Production Season

Pardoe Theatre

Jo
By Alcott
Director: Max C. Golightly
Set Designer: Charles Henson
Costume Designer: Susan Williams
Choral Director: Fred Webb
Technical Director: Lee Walker
Stage Manager: Joe Psuik
View Program


December 4-19

View Cast List

Patricia Cummings (Jo), Loretta Anderson (Meg), Beckie Davidson (Beth), LeeAndra Marsh (Amy), Elaine Herman (Marmee), Clinton Johnson (Laurie), Nick Pond (Brooke), Janean Hanks (Aunt March), Sheldon Lundberg (Mr. Laurence), Randy Anderson (Bhaer), Denise Scorse (Hannah), Frank Spragg (Editor), Lonna Ballard (Sallie Gardiner), Cherilyn Bacon (Harriet King), Linda Sue Wardwell (Minna), Jan Leslie Parker (Kitty), Jolyne Vest (Maid), Patrick Matevia (Morrison Duprey III), Chandra Anderson (Baby), Jerry Jacobs (Baby)

Chorus
Ron Stevenson, Susan Redd, Carole Strong, Larry-John McIntosh, David Ahlander, Vicki Hoffman, Pamela Groo, Lee Hilton, Richard Linsay, Diana Lynne Harris, Mike Busenbark, Annette Hurren, Michael Fox, Julia Christensen, Nick Pond, Frank Spragg, Lonna Ballard, Cherilyn Bacon, Linda Sue Wardell, Jan Leslie Parker, Jolyne Vest, Patrick Matevia

The Imaginary Invalid
By Moliere
Director: Charles Metten
Set Designer: Karl Pope
Costume Designer: Susan Williams
Technical Director: Lee Walker
Finale Staging: Dee Winterton
Overture and Interlude Staging: Sterling Van Wagenen
Stage Manager: Joseph Psuik III
View Program


February 27-March 14

View Cast List

Charles Metten (Argan), Katherine Farmer (Beline), Linda Sue Wardwell (Angelique), Shelly Thomas (Louison A), Sue Lambert (Louison B), Tracy Ashman (Louison C), Terry Shellenberger (Beralde), Nolan A. Dennett (Cleante), Paul Broadhead (Monsieur Diafoirus), David Ashby (Thomas Diafoirus), Stan Christensen (Monsieur Purgon), Herb Tucker (Monsieur Fleurant), Paul Searle (Monsieur De Bonnefoi), Melanie Dene Carter (Toinette), Mavis Gashler (Zanny), Patsy McLean (Zanny), Shannon Mills (Zanny), Penny Viglione (Zanny), Michael Demming (Acrobat), John Shaw (Acrobat), Skip Smith (Acrobat), Wayne Young (Acrobat), Mark Faux (Unicyclist), Gary Johnson (Unicyclist), Randy Wiseman (Unicyclist), Ellen Christiansen (Ballerina), Gail Coppedge (Ballerina), Lon Bowen (Juggler), Gerald Argetsinger (Magician), David Ashby (Doctor), Brad Bailey (Doctor), Lon Bowen (Doctor), Paul Broadhead (Doctor), Steve Carman (Doctor), Stan Christensen (Doctor), David Cowley (Doctor), Michael Deming (Doctor), Craig Elison (Doctor), David Farnsworth (Doctor), Kevin Flamm (Doctor), Carl Fonoimoana (Doctor), Marv Gardner (Doctor), Lance Hendricks (Doctor), David Irwin (Doctor), Milton E. Johnson (Doctor), Jowe O’Brien (Doctor), Claron Palmer (Doctor), Mark E. Johnson (Doctor), Paul Searle (Doctor), Larry Singleton (Doctor), Frank Spragg (Doctor), James Sterzer (Doctor), Robert Stoddard (Doctor)

I Remember Mama 
Director: Preston Gledhill
Designer: Charles Henson
Costumer: Susan Williams
Technical Director: Lee Walker
View Production Publicity
View Program


March 26-April 2

View Cast List

Tracy Bedney (Katrin), Laile Hallows (Mama), Val Johnson (Papa), Rebecca Nibley (Dagmar), Jeanie McKnight (Christine), Craig Swensen (Mr. Hyde), Alan Foote (Nels), Sharla Rees (Aunt Trina), Jackie Dorn (Aunt Sigrid), Star Hayner (Aunt Jenny), George King (Uncle Chris), JoAnn Briggs (A Woman, Jessie), Kent Davis (Mr. Thorkelson), Paul M. Cheesman (Dr. Johnson), Wendy Woolsey (A Nurse), Gail Bishop (Florence Dana Moorehead), Bruce Brown (Bellboy), Connie Rae Colton (Extra), Cheryl Baker (Extra), Jennifer Dalton (Extra), Willard Mickelson (Extra), Marvin Gardner (Extra)

Once Upon a Mattress
By Thompson, Barer, Fuller and Rogers
Director: Harold I. Hansen
Set Designer: Karl Pope
Costume Designer: Susan Williams
Technical Director: Lee Walker
Music Director: Patty King
Choreographer: V. Blaine Chambers
Stage Manager: Scott Card
Special Illusions: Gerald Argetsinger
View Program


April 24-May 9

View Cast List

Ron Stevenson (Minstrel), Penny Hudson (Princess No. 12), Tim L. Kay (Wizard), Diana Lynne Harris (Lady Larken), Dionis Spitzer (Queen Aggravain), Herb Tucker (Prince Duantless), David R. Irwin (King Sextimus the Silent), Michael L. Flynn (Jester), Stevan Anderson (Sir Studley), Roger Larson (Sir Luce), Craig Elison (1st Knight), Mark Stabler (2nd Knight), Robert A. Stoddard (3rd Knight), Loretta R. Anderson (Rowena), Kathy Merrill (Merrill), Vicki Hoffman (Lucille), Dan Balestrero (Sir Harry), Penny Viglione (Princess Winnifred), Linda Kurtz (Emily), Pamela Groo (Lady Mabelle)

Chorus
David B. Ahlander, Brad F. Bailey, Liz Barbour, Barta Heiner, Marilyn Anne Jones, Linda Kurtz, Mark E. Peterson, Vaughn Stevens

Margetts Theatre

W2 Form
By Woodbury
Director: L. Woodbury


February 11-14

Nelke Theatre

The Tragedy of Korihor, The Anti-Christ
(Touring Repertory Theatre)
By Louise G. Hanson
Director: Jean Jenkins
Set Designer: Dr. Karl Pope
Costume Designer: Sue Williams
Technical Director: Lee Walker
Stage Manager: Roque Willard
Costume Mistress: Janet Swenson
View Program


February 16-21

View Cast List

R. Craig Costello (Korihor), Janet Swenson (Bethanna/City Dweller’s Child), Nick Pond (Jothan), Ronda Lee Wanberg (Isabel), J. Michael Coleman (Alma), Nick Adams (Nephihah), Rodger McDonald (Ablom/City Dweller), Rolly Elison (Elam/Nephite Spy), Jim Brady (Father of Ablom and Elam/Zadek/Farmer), Elayne Stanton (Mother of Ablom and Elam/Farmer’s Wife), Roque Willard (Ramah/Rich Man), Jim Brady (Zadek), Patrick W. Matevia (Officer of the Court), Werner Paul Tuerpe (Officer of the Court), Rodger Sorenson (Spectator), Edwin L. Walker (Spectator/Nephite Spy), Margie Bromley (Spectator/Rich Woman), Kathie Blackham (Spectator/City Dweller’s Wife), Lon Evans (Spectator/Zoramite)

Taming of The Shrew
(Touring Repertory Theatre)
By Shakespeare
Director: H. Hansen
View Program


February 16-21

The Stolen Sword
(Touring Repertory Theatre)
By Unknown
Director: M. Golightly


February 16-21

Andersonville Trial
(Reader’s Theatre)
By Saul Leavitt
Director: Charles W. Whitman
Lights: Marvin Gardner
Sound: Kirk Francom
View Program


April 9, 10, 16, 17

View Cast List

Karl Pope (General Lew Wallace), Charles Metten (Lt. Col. N. P. Chipman), Max Golightly (Otis Baker), Albert Mitchell (Henry Wirz), LaVar Bateman (Lt. Col. Chandler), Preston Gledhill (Dr. John C. Bates), Charles Whitman (Ambrose Spencer), Alonzo Morley (Dr. C. M. Ford), Fred Dixon (James H. Davidson/Sergeant George Gray)

deJong Concert Hall

Girl of the Golden West
By Giacomo Puccini
Director: Charles Metten
View Program


November 12-15

Nutcracker
By Tschaikovisky
Utah Civic Ballet and the Utah Symphony Orchestra
View Program
View Publicity


January 4 & 6

110° in The Shade
By N. Richard Nash
Director: Charles W. Whitman
Music Director: Richard Ballou
Choreographer: Dee Winterton
Set Designer: Charles Henson
Costume Designer: Susan Williams
Technical Director: Lee Walker
Rehearsal Pianist: Lee Hilton
Stage Manager: Paul G. Larsen
View Program


February 11-14

View Cast List

Pamela Groo (Lizzie Curry), Orson Scott Card (H. C. Curry), Fred Dixon (Noah Curry), Ron Stevenson (Jimmy Curry), Mark Hopkin (File), Nelden V. Maxfield (Bill Starbuck), Jane Luke (Snookie Updegraff), Patrick Matevia (Toby), Yutonna Kerbs (Kim Thomas (Geshy Toops), LaRee Westover (Nancy Toops), Dan Balestrero (Phil Mackey), Ed Allebes (Wally Skacks Jr.), Jerry Argetsinger (Wally Skacks), Karla Hendricks (Edith Skacks), Paul Landon (Gil Thomas), Gary Burgess (Georgie Flemming), Jill Wilson (Susie Bradley), Chris Madsen (Emily Crane), Dennis Cammack (Bo Dollivan), Kathy Merrel (Mrs. Hanley), Sharon Strawn (Patience Hanley), Roger Larson (Reverend Curtis), Elaine Herman (Mrs. Curtis), Paul Boisvert (George Flynn), Marilyn Jones (Hannah Flynn), Gari Ann Hickman (Belinda), Liz Barbour (Amy), Deborah Curtis (Jackie), Werner Paul Tuerpe III (Samuel Reeves), Champion (Starbuck’s Horse)

The Pilgrim’s Progress
Based on Bunyan’s Allegory of the Same Name
Director: M. Golightly
View Program

The Innocents
By Archibald
Director: L. Woodbury

View Program


September 24-October 4

Joan of Lorraine
By Maxwell Anderson
Director: Preston R. Gledhill
Designer: Karl Pope
Costumer: Susan Williams
Technical Director: Lee Walker
Stage Manager: Paul Mortensen
View Program


October 17 – November 1

View Cast List

Edwin L. Walker (Jimmy Masters/The Inquisitor), Patrick Matevia (Al), Penny Viglione (Tessie/Aurore), Dianna Lynne Harris (Marie), Norland R. Jacobs (Gardner/Bertrand de Poulengy/Electrician), Michael L. Flynn (Abbey/Jacques d’Arc/Cauchon), Nolan Dennett (Charles Elling/Durand Laxart), Carol Thorn (Mary Grey/Joan), Robert Stoddard (Dollner/Pierre d’Arc), Roger McDonald (Jo Cordwell/Jean d’Arc), J. Gerald Argetsinger (Quirke/St Michael d’Estivet), Agnes Stewart (Miss Reeves/St. Catherine), Anne Packer (Miss Sadler/St. Margaret), David Cowley (Farwell/Jean de Metz/Executioner), Crae Wilson (Noble/La Hire), Scott Card (Sheppard/Alain Chartier), Brad F. Bailey (Les Ward/The Dauphin), J. Michael Coleman (Jeffson/Georges de Tremoille), Robert G. Fredette (Kipner/Regnault de Chartres), Greg S. Reeder (Long/Dunois), Steven Anderson (Champion/Father Massieu), Melvin L. Voorheis (Smith/Thomas de Courcelles)

Fiddler on the Roof
By: Sholom Aleichem
Director: Fred C. Adams
Scenic Designer: Gary McIntyre
Vocal Director: Blaine Johnson
Orchestra Conductor: Harold Boyce
Choreographer: LaVeve Whetton & Terry Lewis
Practice Accompanist: Peggy Minster
Technical Director: Gary Holfeltz
Stage Manager: Hellie Hughes
Costumes/Makeup: Mary Judd
View Program


May 6-9

View Cast List

Kent Myers (Tevye), Patti Lyman (Golde), Chrys Potter (Tzeitel), Sue Ann Lister (Hodel), Randi Hansen (Chava), Charlene Holt (Shprintze), Sandra Martin (Bielke), Joanne Fanning (Yente), Norm Robinson (Motel Kamzoil), Kathleen Walton (Shandel), Scott Lewis (Perchik), Clark Chamberlain (Lazar Wolf), Wayne Cooley (Mordcha), Norman Lister (Rabbi), Roger Simper (Mendel), Dave Lister (Avram), Reed Lynn Turner (Nahum), Ranae Rawlinson (Grandma Tzeitel), Carolene Nichols (Fruma-Sarah), Jay Wilcken (Yussel), Mel Carter (Constable), Terry Lewis (Fyedka), Gary Jensen (Sasha), Dale Woolsey (Ivan), Dave Taylor (The Fiddler), Dee Pace (Shloime), Steve Matheson (Chaim), Bonnie Jensen (Surcha), Kris Anderson (Bluma), Virginia DeLaMarte (Sima), Jolene Platt (Anya), Shelley McIntire (Berille), Arell Lewis (Fredel), Kathy Parker (Hapke), Gary Holfeltz (Gershell), Mike Gordon (Boy), Jim Hoyt (Boy)

Behind the Broken Words
(Reader’s Theatre)
By Various Authors
Directors: R. Brown and A. Zerbe

The Dragon
By Schwartz
Director: C. Whitman

Helen
(Reader’s Theatre)
By Euripides
Director: D. Spitzer

Lonesome Mike
By Bighouse
Director: A. Mitchell

Op O’ Me Thumb
By Feun and Pryce

Treasure Island
By Stevenson
Director: Dr. Morris Clinger
Stage Manager: Joseph Psuik III
Lighting Manager: Lee Lorimer
View Program

View Cast List

Charles Nibley (Jim Hawkins), Connie Frederick (Mrs. Hawkins), Joseph Psuik III (Long John Silver), Derek Spriggs (Billy Bones), Jeff Crane (Black Dog), Don Wyckoff (Pew), Melvin Voorheis (Dr. Livesey), Robert Fredette (Squire Trelawney), Rocke Wicks (Captain Smollett), Jack W. McLaughlin (Ben Gunn), Lee Russell (Hands), Waha Ellington (Merry), Ron Battes (Redruth), Randy Witman (Hunter), Ray Bennett (Allen), Roger MacDonald (Joyce), Richard Martin (Gray), Kent Davis (Morgan), Gerald Harman (Anderson), Lonnie Cunningham (Dirk), Wallace McIntosh (O’Brien), Kenneth Lindquist (Arrow)

1970

1970-1971 Season

View the Official Announcement

of the 1970-1971

BYU Theatre Production Season

Pardoe Theatre

Flowers For Algernon
By David Rogers
Director: Charles W. Whitman
Lighting & Set Design: Charles Henson
Technical Director: Lee Walker
Costume Director: Beverly Warner
Bookholder: Gale Kamp
Stage Manager: Doug Price

View Program


December 3-18

View Cast List

Brad F. Bailey (Charlie Gordon), Barta Lee Heiner (Alice Kinnian), Brad Arrington (Dr. Strauss), W. Ralph Zachary Odom (Professor Nemur), Ed Allebes (Burt), Gail Argetsinger (Hilda), Kathie Blackham (Lucille), Pamela Groo (Mother), George Bendenskis (Father), Kendell Clyde Whitman (Little Charlie), John Huntington (Teen-age Charlie), Kristen Downey (Young Norma), Claire Spencer (Mrs. Donner), Jan Leslie Parker (Gina), Curt Bench (Joe), Lawrence D. Gardner (Frank), Chris Blackham (Mrs. Nemur), Sharon Patricia Cummings (Adult Norma), MaryJo Cunningham (Ann Welberg), Deborah Curtis (Jackie Welberg ), Patsy McLean (Chairlady), Herb Tucker (Mr. Harvey), Mary Louise Young (Connie), Kathleen Zundel (Bernice), Melanie Miller (Mrs. Mooney), Patsy McLean (Ellen), Jerry Argetsinger (Roy Hubley), Kathie Blackham (Gertrude Hubley), Jan Leslie Parker (Mrs. Harvey), Algernon (Algernon)

Birds
By Aristophanes
Director: Harold R. Oaks
Design & Lighting: Karl J. Pope
Technical Director: Robert E. Struthers
Construction Designer: Lee Walker
Costume Designer: Beverly Warner
Stage Manager: Douglas Price

View Program


January 8-19

View Cast List

Herb Tucker (Pithetaerus), Robert Nuismer (Euelpides), Barbara Clyde (Trochilus), Steve Dransfield (Epops), Caroline Prohosky (Procne), Pamela Gorman (Leader of the Chorus), Chris Blackham (Priest-Bird), John Huntington (Poet), A. Bryce Dixon (Prophet), Mary Jo Cunningham (Real-estate Agent), Robert D. Pomo (Inspector), Elmer King (Lawyer), William Sterling Pipkin (First Messenger), Steve White (Second Messenger), Mauria Kae Merrill (Iris), Barbara Clark (A Herald), John Lansing (Prometheus), Art Sloan (Hercules), Jennifer Dalton (Barbarian Goddess), Mark Hopkin (Neptune)

Wait Until Dark
By Fredrick Knott
Director: Charles W. Whitman
Lighting & Set Designer: Charles Henson
Technical Director: Lee Walker
Costume Designer: Susan Williams
Stage Manager: Doug Price
View Program


August 12-15

View Cast List

Neal Barth (Mike Talman), LaMar Nielsen (Sgt. Carlino), Joseph Psuik III (Harry Roat), Julia Meade (Susy Hendrix), Dean Davis (Sam Hendrix), Rebecca Nibley (Gloria), Paul Boisvert (Patrolman), Scott Card (Patrolman), Pamela Gorman (Susy Hendrix Understudy)

Mary, Mary
By Jean Kerr
Director: Dr. Albert O. Mitchell
Set Designer: Dr. Karl Pope
Technical Director: O. Lee Walker
Costume Designer: Beverly Warner
Stage Manager: Douglas G. Price

View Program


October 15-31

View Cast List

Mark Coon (Bob McKellaway), Carol Thorn (Mary McKellaway A/Tiffany Richards B), Penny Viglioni (Mary McKellaway B/Tiffany Richards A), Patrick Matevia (Oscar Nelson), Jefferson Crane (Dirk Winston)

Abe Lincoln in Illinois
By Sherwood
Director: C. Metten


February 25 – March 13

Man of La Mancha
By de Cervantes
Director: H. Hansen


April 23-28, May 5-15

Hello Dolly
By Stewart and Herman
Director: H. Hansen

Margetts Theatre

Twilight Song
By P. Metten
Director: C. Metten

The Wisdom Tree
By Golightly
Director: M. Golightly

Night Must Fall
By Emyln Williams
Director: Harold I. Hansen
Set Designer: Karl Pope
Costume Designer: Beverly J. Warner
Technical Director: Lee Walker
Stage Manager: Doug Price

View Program


September 23 – October 3

View Cast List

Barta Lee Heiner (Mrs. Bramson), Karen Moloney (Olivia Grayne), Orson Scott Card (Hubert Laurie), Hillary Moore (Nurse Libby), Barbara Clark (Mrs. Terence), Ginger Ashby (Dora Parkoe), Roger Nelson (Inspector Belsize), Terry Shellenberger (Dan)

The Apostate
By Card
Director: C. Whitman


March 18-April 3

Nelke Theatre

The Wizard and The Magic Wand
(Touring Repertory Theatre)
By Unknown
Director: K. Pope

Hamlet
(Touring Repertory Theatre)
By Shakespeare
Director: H. Hansen


March 18-20; April 15-17, 22-24; May 1, 6-8, 13-15

Korihor, The Anti-Christ
(Touring Repertory Theatre)
By Hansen
Director: J. Jenkins


March 18-20; April 15-17, 22-24; May 1, 6-8, 13-15

deJong Concert Hall

The Order is Love
Carol Lynn Pearson and Lex de Azevedo
Director: Max Golightly
Music Director: Newell Dayley
Choreographer: Dee Winterton
Vocal Coach: Brandt Curtis
Set Designer: Charles Henson
Technical Director: Lee Walker
Costume Mistress: Beverly Warner
Rehearsal Pianist: Nancy Wren
Stage Manager: Paul G. Larsen
Lighting Technician: Arnold R. Marston

View Program


March 17-20

View Cast List

Blaine Jensen (Ezra Cooper), Rob Nuismer (Matthew), Janey Luke (Francis Isadore), Wendy English (Sophia), Paul Miller (Edward), Bryce Chamberlain (Brother Russell), Diana Lynne Harris (Catherine Ann), Lawrence Gardner (President Garrison), Doug Volt (Brother Allen), Clinton Johnson (Alonzo Burrows), Ivalou Sperry Redd (Sister Burrows), Robert Stoddard (Brother Hill), Bob Pomo (Brother Sorenson), Gordon Harkness (Erastus Palmer), Patricia Cummings (Sister Stevens), Cherilyn Bacon (Sister Aiken), Mike Case (Dr. Meeks), Claire Spencer (Sister Meeks), Lyle Swan (Brother Roberts), Peggy Card (Sister Roberts), Brad Bailey (Duncan), LeeAndra Marsh (Minnie), Linda Hatch (Clarissa), Steve Dransfield (Peddlar), Curt Mortenson (Brother Pratt), Bill Drake (Brother Hale), Camille McClurg (Sister Wells), Kleis Crockett (Sister Thatcher), Kathy Ensign (Sister Clark), Mary Fredrickson (Sister Parkinson), Del Mandarino (Rulon), Bryce Dixon (Mathias), Mark Van Bloun (Truman), Mark Trunnell (Preston), Matthew Mills (Samuel), Arlen Card (Heber), Rain Conger (Emma), Jan Parker (Sarah), Sue Plumb (Martha), MaryJo Cunningham (Hattie), Delpha Card (Rebecca), Kristen Downey (Melissa), Ann Redd (Arvilla), Susan Facer (Florence), Brenda Grant (Bessie), Jayne Wilkinson (Josie), Caroline Prohosky (Rachel), Jim Gadd (Christopher), Blaine Chambers (Jonothan), Paul Corrington (Nathan)

Faust
Music by: Charles-Francois Gounod
Libretto by: Michel Carre and Jules Barbier

View Program


April 21-24

Covenant in Gold
By Unknown
Director: Unknown

Peer Gynt
By Ibsen
Director: D. Coachbuilder

The Late Christopher Bean
By Sidney Howard
Director: Charles L. Metten
Set & Lighting Designer: Karl T. Pope
Costume Designer: Beverly Warner
Technical Director: Robert E. Struthers
Stage Manager: LeRoy Folkerts

View Program


September 23-October 2

View Cast List

David R. Phillips (Dr. Haggett), Diana Dunkley (Susan Haggett), Patricia Stevens (Abby), Peggy Lautenschlager (Mrs. Haggett), Pamela Gorman (Ada Haggett), Lance Paul Wells (Warren Creamer), Michael Thompson (Tallant), Robert B. Alto (Rosen), Roy Welty (Davenport)

Mormon Vignettes
By Various Authors
Director: Unknown


March 18-19, 25-26